Europska unija |
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj |
Legenda o Krispu
Jedan od najslavnijih stanovnika carske vile na Vižuli bio je Cezar Krispo (Flavius Julius Crispus), veliki rimski vojskovođa omiljen u narodu i među vojnicima, prvorođeni sin Konstantina Velikog. Godina i mjesto Krispova rođenja nisu sa sigurnošću utvrđeni, no smatra se da je rođen 295. godine negdje u Istočnom Rimskom Carstvu. Njegova majka Minervina bila je ili konkubina ili prva supruga cara Konstantina, koji se kasnije, početkom 4. st., oženio Faustom, Maksimijanovom kćeri.
Arheolozi ističu da postoji velika vjerojatnost da je Krispo, nakon što ga je maćeha Fausta optužila za silovanje i namjeru svrgavanja oca s prijestolja, prije pogubljenja pronašao utočište na Vižuli. Konstantin Veliki, koji je na nagovor supruge dao pogubiti svoga sina prvorođenca, nažalost, prekasno je doznao da je Krispo žrtva dvorskih spletki. Kada je shvatio što je učinila, svoju je suprugu dao ugušiti u vrućoj kupelji, i to neposredno nakon što je rodila kćer.
Krispo je, prema zapisima Ammiana, osuđen na pulskom lokalnom sudu 326. godine i ubijen u carskoj vili nedaleko od Pule, koja je bila ukrašena geometrijskim mozaicima iz tog doba. Iako sve sluti da je Krispo ubijen u vili na Vižuli, to nije sa sigurnošću utvrđeno.
Ambijentalna predstava na rimskim iskopinama
Priču o Krispu i njegovoj strašnoj smrti posjetitelji Arheološkog parka Vižula mogu doživjeti kroz predstavu koja se ovdje na rimskim iskopinama izvodi tijekom ljetnih mjeseci. Ambijentalna predstava kroz osam kazališnih prizora gledatelje vodi u 326. godinu i vrijeme smaknuća legendarnog rimskog vojskovođe. Kroz živopisne prizore ova uprizorena legenda priča o tome kako je Fausta pokušala zavesti Krispa, kako ga je Konstantin dao smaknuti te kako je Konstantinova majka Helena razotkrila zavjeru i krenula put Jeruzalema u potrazi za Kristovim grobom. Predstava će se održati 18. srpnja 2019. s početkom u 19,30 h. Više informacija.